Studijní pobyt Anglie 2025
12. května v odpoledních hodinách odjelo 49 dětí a 3 skvělé učitelky ze ZŠ Velvary na studijní pobyt. Naše cesta do Anglie je jeden velký zážitek, na který jen tak nezapomeneme. Každý den objevujeme něco nového, zajímavého a někdy i nečekaného. První den nás čekala slunná Cambridge s projížďkou po řece Cam a návštěvou King´s College Chapel. Další výlet byl do Norwich, města hořčice. Našli jsme Elm Street – typickou anglickou ulici s cihlovými domky. Odpoledne nechyběl výlet k moři – na pláž Southwold, kde jsme si mohli odpočinout, smočit nohy a ochutnat „fish and chips“. Soutěžili jsme o nejlepší hrad z písku.
Jeden z nejzajímavějších zážitků byl výlet do královského sídla Sandringham House. Prošli jsme si prostory, kde královská rodina slaví Vánoce. Viděli jsme rodinné fotografie a dozvěděli jsme se spoustu zajímavostí. Dům byl obklopen krásnou zahradou, rybníky a labyrintem, kde jsme se mohli volně procházet. Ve městě Hunstanton jsme viděli dvojbarevný útes, vrak lodi a sbírali mušle.
V sobotu ráno jsme se rozloučili s našemi hostitelskými rodinami a odjeli jsme na celodenní výlet do Londýna. Autobus zaparkoval na North Greenwich, kde jsme si mohli prohlédnout Millenium dome. Odtud jsme jeli lodičkou po řece Temži, projeli jsme pod Tower Bridge a London Bridge, nejznámějšími mosty. Vystoupili jsme kousek od Westminster Bridge, kde nás čekala parádní jízda na London Eye. Rozdělili jsme se do dvou skupin, prošli přísnou prohlídkou bezpečnostní služby a nastoupili. Počasí nám přálo, takže jsme viděli široké okolí, paní učitelka nám ukazovala, kde je Buckingham Palace a my si pořizovali z ptačí perspektivy selfíčka se všemi památkami.
Potom jsme se vydali na okružní procházku přes Westminster Bridge k Westminster Palace, viděli jsme známou Elizabeth věž, kde je umístěný Big Ben a dokonce jsme ho slyšeli zvonit. Těšili jsme se, že ve Whitehall uděláme fotky se stráží na koních, ale bohužel tam nebyly. V Londýně zrovna probíhaly nějaké demonstrace a ve Wembley stadionu se hrál důležitý zápas ve fotbale, takže všude houkaly sanitky a policejní auta a koně byli schovaní ve stájích.
V St. James parku jsme si dali menší pauzu na oběd a pak se vydali k Buckingham Palace, kde jsme se dozvěděli, že král tam vlastně vůbec nežije a palác používá pouze pro oficiální návštěvy. Král Karel III. se svoji královnou Kamilou bydlí nedaleko a to v Clerence House. Také jsme kolem něho procházeli, ale byl hodně schovaný za stromy, takže nebyl moc vidět.
Naše poslední cesta vedla na Trafalgar Square (náměstí), kde má sochu Admirál Nelson a kde je Národní galerie. Odtud jsme se vydali na Leister Square, kde jsme měli poslední rozchod na suvenýry a poslední dárky pro naše milované. Vyzkoušeli jsme i londýnské metro, které nás zavezlo zpátky na North Greenwich, kde na nás čekal náš autobus.
Nejvíc jsme procvičili angličtinu v hostitelských rodinách a na kurzu angličtiny na Anglia Ruskin Univerzitě přímo v Cambridge. Tento pobyt nám dal spoustu nových zážitků. Hodně jsme se naučili nejen o Anglii, ale i o sobě a ostatních. Hlavně je to dobrodružství, které si přejeme zažít znovu.
Elizabeth Hynková, žákyně 6.C